Dyplomy dla Złotych Szkół i Złotych Nauczycieli – wręczone

5 lat z Golden Five. Zostały wręczone Dyplomy dla Złotych Szkół i Złotych Nauczycieli w ramach Programu Golden Five (Złota Piątka).

Uroczystość odbyła się 12 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach.

Bożena Bucka – Dyrektor ROM-E Metis w Katowicach, Joanna Szymańska – Krajowy Koordynator Programu Golden Five (ORE, Warszawa) oraz Ewa Fiedziukiewicz (Wicedyrektor Wydziału Nadzoru nad Przedszkolami, Szkołami i Placówkami KO, Katowice) wręczyły 7 śląskim gimnazjom Dyplomy dla Złotych Szkół oraz 42 nauczycielom Dyplomy Złotych Nauczycieli. Na jubileuszu 5-lecia Programu w województwie śląskim gościł również Maciej Maciejewski – Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

 

Następujące szkoły spełniły wszystkie kryteria wymagane do otrzymania Dyplomu Złotej Szkoły:

  1. Miejskie Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich
  2. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Tychach
  3. Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie
  4. Gimnazjum nr 3 im. Wojciecha Korfantego w Siemianowicach Śląskich
  5. Gimnazjum nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju
  6. Gimnazjum nr 4 im. Jana Kochanowskiego w Rybniku
  7. Zespół Kształcenia Zawodowego w Gliwicach

Niespodzianką były specjalne wyróżnienia dla szkół, które realizują Golden 5 przez 5 lat, 4, 3 i 2 lata. Piernikowe łapki (logo programu) otrzymało 12 szkół gimnazjalnych. Te specjalne podziękowania odbierali dyrektorzy, instruktorzy oraz koordynatorzy programu, którzy współpracują z ROM-E Metis od 2007 roku.

 

Wręczanie dyplomów zostało uświetnione przez występ chóru, i tu było wielkie zaskoczenie uczestników uroczystości, ponieważ chór składał się z nauczycieli z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach. Dobór repertuaru nie był przypadkowy. Chór wykonał pięć piosenek, które były potwierdzeniem pasji i pracy nauczyciela – wychowawcy. Występ rozpoczął się od piosenki Piaska To, co dobre, w której wykonawca mówi bezpośrednio do nauczycieli, że w pracy wychowawczej liczy się optymizm i takie działanie, by nie uciekało nam dobro z życia. Tacy wychowawcy byli z nami. Gdy myślimy o pracy nauczyciela, to myślimy o uczniach – tak naprawdę jesteśmy sobie potrzebni i o tym mówił Mietek Szcześniak w piosence Mamy siebie. Należy tylko wierzyć w takie myślenie. Jednak współczesna szkołą wymaga od nas innego patrzenia na młodych i nieustannego dawania przykładu, świadectwa, że życie nie po to jest, by brać – tak śpiewa Stanisław Sojka w piosence Tolerancja. Prawdziwy nauczyciel, to nauczyciel rozumiejący sens swojej pracy i ciszący się z małych rzeczy i niewielkich postępów wychowawczych i dydaktycznych uczniów, których często nie widzą nawet rodzice. Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich jest zapisany – śpiewa Sylwia Grzeszczak w piosence Małe rzeczy. Na zakończenie szkolny chór zaśpiewał piosenkę Jonasza Kofty Pamiętajmy o ogrodach. Życie szkoły jest jak ogród, w którym pielęgnujemy młode latorośle. Bądźmy więc twórcami tych ogrodów, to przesłanie i motywacja do dalszej pracy i kontynuowania w szkołach Programu Golden 5.

 

Nie obyło się również bez wymiany doświadczeń z realizacji programu w szkołach. Kamilla Rybarz oraz Agata Lizoń z Gimnazjum nr 3 w Będzinie podzieliły się refleksjami z wdrażania Programu w szkole. Towarzyszyły im uczennice Kasia i Weronika, które prezentowały swoje doświadczenia z uczestnictwa w programie i w złotej piątce.

Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem.

Program będzie nadal upowszechniany w gimnazjach województwa śląskiego przez ROM-E Metis przez instruktorów programu. Serdecznie zapraszamy gimnazja do współpracy.

Gratulujemy złotym szkołom i złotym nauczycielom.

Opublikowano Kategorie Aktualności